কেৰেলাৰ দুই ভাতৃয়ে নিৰ্মাণ কৰিছে কম খৰচী টাৰ্বাইন

0

কেৰেলাৰ দুই ককাই ভাই অৰুণ আৰু অনুপ জৰ্জে বতাহৰ পৰা শক্তি আহৰণৰ কৰিব পৰাকৈ এটা সৰু টাৰ্বাইন সাজি উলিয়াইছে যি এখন ঘৰৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় বিজুলি শক্তিখিনি দৈনিক যোগান ধৰিব পাৰিব । Avant Garde Innovations নামৰ এটা কোম্পানীৰ স্বত্তাধিকাৰী অৰুণ আৰু অনুপৰ লক্ষ্য হৈছে এই টাৰ্বাইনটোক ৫০,০০০ টকাৰ ভিতৰত গ্ৰাহকৰ বাবে উপলব্ধ কৰোৱা ।    

Image : The Quint
Image : The Quint

"আমি এটা নোহোৱা নোপজা দামত এই টাৰ্বাইনটো বজাৰত মুকলি কৰিম বুলি ভাবিছো । চাবলৈ গ'লে এই দামত তেওঁলোকে ২০ বছৰলৈ বিনা খৰচত বিজুলি শক্তি উৎপাদন কৰিব পাৰিব ।" অৰুণে কয় ।

আকাৰত প্ৰায় এখন চিলিং ফেলৰ সমান এই যন্ত্ৰটোৱে দৈনিক ৩ ৰপৰা ৫ কিলোৱাট বিদ্যুৎ উৎপাদন কৰিব পাৰিব । উল্লেখযোগ্য যে বতাহৰ পৰা শক্তি আহৰণ ক্ষেত্ৰত ভাৰত অতি দ্ৰুততাৰে আগুৱাইছে । বায়ু শক্তি আহৰণৰ ক্ষমতাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতৰ স্থান চীন, মাৰ্কিন যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু জাৰ্মানীৰ পিছতে ।

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী

পৰীক্ষিত বৰকটকীয়ে বাঁহেৰে গঢ় দিয়া এটা লাখটকীয়া সপোন

উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলত হ'ব ৰাষ্ট্ৰীয় জলপথৰ বিকাশ

বীজ বোমাবৰ্ষণেৰে বনানীকৰণ কৰিছে থাইলেণ্ডে

স্কুলীয়া ছাত্ৰৰ বাবে নিজে পাছলি কটা এজন ৰজা