ৰঙেৰে নতুন পৃথিৱী গঢ়িব খোজা আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সন্মানপ্ৰাপ্ত শিল্পী নিৰুপম কোঁৱৰ

0

এটি শিশুৰ মন আৰু মগজুত ৰঙ আৰু ৰেখাই এনেকুৱা যাদুকৰী প্ৰভাৱ পেলালে যে সি ছবি অঁকাৰ প্ৰেমত পৰিল । দিনে নিশাই কেৱল এটা কথাই তাৰ মনত ঘুৰি থকা হ'ল আৰু সেয়া হ'ল ছবি । আনকি স্কুলৰ শিক্ষকে পঢ়ুৱাই থকাৰ সময়ত কিতাপে পত্ৰই ছবি অঁকাত ব্যস্ত থাকিবলৈ ল'লে শিশুটিয়ে । এই ছবিবোৰৰ কিতাপৰ বা পঢ়াৰ সৈতে কোনো সম্পৰ্ক নাছিল । শিশুটিয়ে কেৱল তাৰ যি মন যায় আঁকি গৈছিল । এই ছবিবোৰ ইমানেই ধুনীয়া আছিল যে তেওঁ পিতৃ মাতৃয়েও কেতিয়াও তেওঁখ বাধা দিয়া নাছিল । 

এদিন কিতাপৰ দোকানত ভাৰতৰ বিখ্যাত চিত্ৰকৰ মিলিণ্ড মলিকৰ এখন কিতাপত তেওঁৰ চকু পৰিল । এই কিতাপখন পঢ়াৰ পাছত আৰু ইয়াৰ ছবিবোৰ দেখাৰ পাছত তেওঁৰ মনলৈ এটা নতুন উদ্যম আহিল । ৱাটাৰ কালাৰেৰে ছবি অঁকাৰ ইচ্ছাই এইবাৰ তেওঁৰ মনত খেলা কৰিবলৈ ধৰিলে । আন শিশুৱে ডাক্টৰ ইঞ্জিনীয়াৰ হোৱাৰ সপোন দেখাৰ সময়ত এই শিশুটিয়ে সপোন দেখিছিল ৰঙেৰে খেলা কৰাৰ । ডাঙৰ হৈ গৈ থকাৰ লগে লগে তেওঁৰ হাতখনো অধিক নিপুণ হৈ গৈ থাকিল । কম বয়সতে ৱাটাৰ কালাৰেৰে অঁকা ছবিবোৰে দেশ বিদেশৰ বহুতৰে দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিবলৈ ধৰিলে । আনকি যিজন মিলিণ্ড মলিকৰ ছবি দেখি এদিন শিশুটি ৱাটাৰ কালাৰৰ প্ৰতি আকৃষ্ট হৈছিল সেই মিলিণ্ড মলিকো এদিন তেওঁৰ ছবিৰ প্ৰশংসক হৈ পৰিল । এই শিশু শিল্পীজন এতিয়া ডাঙৰ হ'ল । যুৱ চিত্ৰশিল্পী হিচাপে যথেষ্ট নাম কৰা এইজন শিল্পীয়ে এতিয়া মবাইল ফোন গেম্সৰ পৃথিৱীখনত নিজৰ প্ৰতিভা প্ৰদৰ্শন কৰিছে । 

যিজন শিল্পীৰ কথা আমি কৈছো তেওঁ হৈছে ভাৰতৰ এজন প্ৰতিভাশালী চিত্ৰকৰ নিৰুপম কোঁৱৰ যাৰ জীৱনৰ কেনভাছখন বিশাল । এই কেনভাছত তেওঁ আকিব খোজে এনে কিছুমান ছবি যিবোৰ কালজয়ী আৰু বিশ্বজনীন । তেওঁ ৱাটাৰ কালাৰেৰে অঁকা ছবিৰ ভাৰতীয়কৰণ কৰি এক শুকীয়া শৈলী প্ৰস্তুত কৰিবলৈ বিচাৰে । আলভাৰ' কাষ্টাগ্ৰেটৰ দৰে মহান কালজয়ী চিত্ৰকৰ হ'বলৈ বিচাৰে তেওঁ। 

চতুৰ্থ শ্ৰেণীত থকাৰ পৰাই ছবি আঁকিবলৈ আৰম্ভ কৰিথিল নিৰুপমে । নাহৰকটীয়া মডেল ইংলিছ স্কুলত পঢ়ি থকাৰ সময়ত তেওঁৰ মন শ্ৰেণীকোঠাৰ সলনি বহীৰ শেষ পৃষ্ঠাটোতহে থাকিছিল য'ত তেওঁ নিজ ইচ্ছাৰে ছবি আঁকি থাকিছিল ।  প্ৰথমে তেওঁ যি মন যায় তাকে আঁকিছিল যদিও পিছলৈ প্ৰাকৃতিক দৃশ্যসমূহ আঁকিবলৈ ধৰিলে । পিছলৈ তেওঁৰ পৰিয়ালটোৱে গুৱাহাটীত থিতাপি লোৱাৰ পাছত তেওঁ গুৱাহাটীৰ আশে পাশে থকা পাহাৰ, প্ৰকৃতিক সৌন্দৰ্য্য আৰু ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ বিশালতাক নিজৰ ছবিত স্থান দিবলৈ ধৰিলে । যেতিয়া তেওঁৰ পিতৃ মাতৃয়ে  তেওঁৰ এই ছবিবোৰ দেখিলে তেওঁলোক আচৰিত হৈ গ'ল আৰু পুত্ৰৰ অসাধাৰণ প্ৰতিভাক তেওঁলোকে চিনি পালে । তেওঁলোকে যেতিয়া গম পালে যে তেওঁলোকৰ ল'ৰাৰ মন পঢ়া-শুনাতকৈ ছবি অঁকাতহে বেছি তেতিয়া তেওঁলোকে কিন্তু কোনো আপত্তি নকৰি তেওঁক উৎসাহ দিবলৈ ধৰিলে । তেওঁক আন কিছুমান অভিভাৱকৰ দৰে ডাক্টৰ বা ইঞ্জিনীয়াৰ হ'বলৈ জোৰ কৰাৰ সলনি তেওঁৰ প্ৰতিভা বিকশিত কৰাত মনোযোগ দিলে । তেওঁক এখন আৰ্ট স্কুলত নামভৰ্তি কৰাই দিয়া হ'ল আৰু সপ্তাহত এদিন এই আৰ্ট স্কুললৈ গৈ তেওঁ ছবি অঁকাৰ সুক্ষ্ম কথাবোৰ শিকিবলৈ ধৰিলে । 

চতুৰ্থ শ্ৰেণীত নিৰুপমে যিমানবোৰ ছবি অঁকা প্ৰতিযোগিতাত যোগদান কৰিছিল সকলোবোৰতে প্ৰথম পুৰষ্কাৰ লাভ কৰিছিল । ষষ্ঠ শ্ৰণীত থাকোঁতেই ভাৰত চৰকাৰৰ সাংস্কৃতিক পৰিক্ৰমা আৰু প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰ চিচিআৰটিৰপৰা ছবছৰীয়া এক বৃত্তি লাভ কৰে নিৰুপমে ।  

স্কুলীয়া দিনৰপৰাই কিতাপ পঢ়াৰো চখ আছিল নিৰুপমৰ । অৱশ্যে পাঠ্যপুথিৰ সলনি ছবিৰ কিতাপেহে বেছিকৈ আকৃষ্ট কৰিছিল তেওঁক । সেইসময়তেই এদিন তেওঁ কিতাপৰ দোকানত দেখিলে মিলিণ্ড মলিকৰ কিতাপখন । ই তেওঁৰ জীৱন সলনি কৰি দিলে । তেওঁ ইমানেই প্ৰভাৱিত হ'ল যে তেওঁ ৱাটাৰ কালাৰেৰে ছবি অঁকাৰ সিদ্ধান্ত লৈ পেলালে । 

আনকি আৰ্ট স্কুলত যেতিয়া শিক্ষকে তেওঁক পেষ্টেল কালাৰছ আনিবলৈ ক'লে তেওঁ ৱাটাৰ কালাৰ লৈ আহিল । শিক্ষকে তেওঁক বুজাবলৈ চেষ্টা কৰিলে যে ৱাটাৰ কালাৰৰ কাম সহজ নহয় । তেওঁ কিন্তু নিজৰ মতত অলৰ হৈ থাকিল । ইয়াৰ পাছত তেওঁ ৱাটাৰ কালাৰেৰে ছবি আঁকিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে আৰু এই ছবিবোৰে সকলোৰে মন জয় কৰিলে । ৱাটাৰ কালাৰৰ সৈতে তেওঁৰ সম্পৰ্ক আজিও অব্যহত আছে ।

স্কুলীয়া শিক্ষা শেষ কৰি তেওঁ আৰ্টছ কলেজত নামভৰ্তি কৰিলে । ইয়াৰ পাছত তেওঁ গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ত পাঁচবছৰীয়া ফাইন আৰ্টৰ স্নাতক পাঠ্যক্ৰমত নামভৰ্তি কৰিলে । অচিৰেই নিজৰ সকলোবোৰ শিক্ষকৰো মন মুহিবলৈ সক্ষম হ'ল নিৰুপম । মাত্ৰ ওঠৰ বছৰ বয়সতে তেওঁ প্ৰথমখন একক চিত্ৰ প্ৰদৰ্শনী পাতিবলৈ সক্ষম হ'ল আৰু এই প্ৰদৰ্শনীয়ে সংবাদ মাধ্যমতো চৰ্চা লাভ কৰিলে । অচিৰেই নিৰুপমক মনুহে চিনি পাবলৈ আৰম্ভ কৰিলে । 

প্ৰথম প্ৰদৰ্শনীৰ কথা সুঁৱৰি নিৰুপমে কয়, 'মোৰ এখন ছবি আমাৰ আৰ্ট কলেজৰ অধ্যক্ষ জেবিন ঘোষে ইমানেই ভাল পালে যে তেওঁ সেই ছবিখন কিনি লৈ গ'ল । সহপাঠীৰপৰা আৰম্ভ কৰি জ্যেষ্ঠজনলৈকে বহুতেই আহিল প্ৰদৰ্শনী চাবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰশংসাই মোক উৎসাহিত কৰিলে । সেই অনুভৱ মই শব্দৰে বুজাব নোৱাৰোঁ ।'

কলেজত থকা দিনতেই নিৰুপমে এখন আলোচনা চক্ৰত লগ পালে যোশী মাৰ্ক প্ৰেমনাথক । এয়া আছিল এক টাৰ্ণিং পইন্ট । মাৰ্কে তেওঁক বাঙ্গালুৰুত সেইসময়ত আৰম্ভ হোৱা গেমিং পাঠ্যক্ৰমৰ কথা ক'লে । সেই সময়ত গেমিং আৰু এনিমেছনৰ ক্ষেত্ৰখনত প্ৰতিভাশালী শিল্পীৰ সন্ধান চলি আছিল । সময় নষ্ট নকৰি নিৰুপমে এই পাঠ্যক্ৰমত যোগদান কৰিলে আৰু গেমিং আৰু এনিমেছনৰ কলা কৌশল শিকিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে ।

নিজৰ প্ৰতিভাৰ বলত লাহে লাহে খ্যাতি লাভ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল নিৰুপমে । ২০১০ চনৰ জুনত টেকনিকালাৰত প্ৰথমটো চাকৰি অতি সহজেই লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ল । তাত ডেৰ বছৰ চাকৰি কৰাৰ পাছত তেওঁ ধ্ৰুৱ ইনফ'টেকত সোমায় আৰু দুবছৰ তিনি মাহ কাম কৰে।  ইয়াতো তেওঁৰ কাম খুব প্ৰশংসিত হৈছিল ।

কিন্তু এই সময়তে তেওঁ অনুভৱ কৰিলে যে এনিমেছনৰ কাম কৰি থাকিলে কেনভাছত ছবি অঁকাৰ সময় নোলায় । গতিকে তেওঁ এনেকুৱা এটা কাম বিচাৰিলে যাতে  কেনভাছত ছবি আঁকিবলৈ সময় উলিয়াব পাৰে । ধ্ৰুৱ ইনফটেকৰ পিছত তেওঁ জেনট্ৰিক্স ষ্টুডিঅ'ত কৰ্মজীৱন আৰম্ভ কৰিলে । 

এনেতে পুনৰ তেওঁক মাৰ্কে উপদেশ দিলে মুনফ্ৰগ  নামৰ প্ৰতিষ্ঠানটোত যোগ দিবলৈ । মাৰ্কৰ ওপৰত থকা আস্থাৰ বাবেই তেওঁ মুনফ্ৰগত যোগদান কৰে ২০১৪ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত । নিৰুপমৰ মতে, 'মুনফ্ৰগ মোৰ বাবে সঠিক ঠাই । ইয়াত কাম কৰি মই নিজকে বিকশিত কৰিব পাৰিছো । ইয়াত যথেষ্ট প্ৰতিভাশালী লোক আছে আৰু মই তেওঁলোকৰ লগত কাম কৰি সুখী । মই ইয়াত বহুত কথা শিকিছো।'  

আটাইটকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা যে নিৰুপমে নিজৰ প্ৰথম প্ৰেম, ৱাটাৰ কালাৰেৰে ছবি অঁকাৰ বাবে সময় উলিয়াব পাৰিছে । ইতিমধ্যে কেইবাটাও আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পুৰষ্কাৰো জয় কৰিছে নিৰুপমে । 

প্ৰথম আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পুৰষ্কাৰ লাভৰ কাহিনীটোও অত্যন্ত আমোদজনক । ফেচবুকৰ এজন বন্ধুৱে তেওঁক ক'লে যে এখন আন্তৰাষ্ট্ৰীয় পেইন্টিং প্ৰতিযোগিতা হৈছে আৰু এই প্ৰতিযোগিতাত তেওঁ যোগদান কৰা উচিত।  এই বন্ধুজনৰ উপদেশমৰ্মে তেওঁ এই প্ৰতিযেগিতাত যোগদান কৰিলে । প্ৰতিযোগিতাত তেওঁ ষষ্ঠ স্থান লাভ কৰিলে আৰু তেওঁ ইস্তানবুললৈ নিমন্ত্ৰ লাভ কৰিলে । কিন্তু পাছপৰ্ট নথকাৰ বাবে তেওঁ যাব ইস্তানবুললৈ যাব নোৱাৰিলে । অৱশ্যে এই প্ৰতিযোগিতাই তেওঁক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ষেত্ৰখনত খোজ পেলোৱাত সহায় কৰিলে ।  

এই প্ৰতিযোগিতাৰ পাছতেই তেওঁলৈ বিদেশৰ বহু ঠাইৰপৰা নতুন নতুন প্ৰস্তাৱ আহিবলৈ ধৰিলে । বিভিন্ন কিতাপ আৰু ৱেবছাইটত তেওঁৰ ছবি প্ৰকাশ কৰিবলৈ আগ্ৰহ প্ৰদৰ্শন কৰিলে সকলোৱে । আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কলা সংস্থা কিছুমানৰপৰাও তেওঁ নিমন্ত্ৰণ লাভ কৰিবলৈ ধৰিলে । স্পেইনৰ বেছ ক্যু ৱাটাৰ কালাৰ ছ'চাইটিৰ সদস্যপদো লাভ কৰিলে তেওঁ । 

নিৰুপমে কয়, 'মই পৃথিৱী ভ্ৰমণ কৰিবলৈ বিচাৰোঁ । দেশে বিদেশে ৱাটাৰ কালাৰ পেইন্টিঙক মই বুজিবলৈ বিচাৰোঁ । ৱাটাৰ কালাৰ পেইন্টিঙক এটা নতুন পৰ্যায়লৈ লৈ যাবলৈ বিচাৰোঁ । এটা ভাৰতীয় পদ্ধতি মই বিশ্বক উপহাৰ দিবলৈ বিচাৰোঁ ।'

কথা প্ৰসঙ্গত নিৰুপমে কয়, মই ভাবোঁ যে শিল্পী হোৱাটো ভগৱানৰ এক উপহাৰ । কিন্তু অনুশীলন অবিহনে ই লোপ পায় । শিল্পী হৈ থাকিবলৈ হলে কষ্ট কৰিব লাগিব ।'

উল্লেখযোগ্য যে যোৱা বছৰ নিৰুপমে তেওঁৰ আদৰ্শ চিত্ৰশিল্পী মিলিণ্ড মলিকক সাক্ষাৎ কৰে । ফেচবুকত তেওঁ মালিকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰে আৰু পুণেত তেওঁৰ ষ্টুডিঅ'লৈ গৈ তেওঁক সাক্ষাৎ কৰে । নিৰুপমে কয়, 'এই সাক্ষাৎ মোৰ বাবে আনন্দদায়ক আছিল । মই তেওঁক ক'লো যে তেওঁৰ কিতাপ এখন দেখিয়েই মই ৱাটাৰ কালাৰেৰে ছবি অঁকা আৰম্ভ কৰিছিলো । এই কথা শুনি তেৱোঁ যথেষ্ট আনন্দিত হৈছিল ।' 

Dr Arvind Yadav is Managing Editor (Indian Languages) in YourStory. He is a prolific writer and television editor. He is an avid traveler and also a crusader for freedom of press. In last 19 years he has travelled across India and covered important political and social activities. From 1999 to 2014 he has covered all assembly and Parliamentary elections in South India. Apart from double Masters Degree he did his doctorate in Modern Hindi criticism. He is also armed with PG Diploma in Media Laws and Psychological Counseling . Dr Yadav has work experience from AajTak/Headlines Today, IBN 7 to TV9 news network. He was instrumental in establishing India’s first end to end HD news channel – Sakshi TV.

Related Stories

Stories by ARVIND YADAV