১২ টা কৃত্ৰিম গ্লেচিয়াৰেৰে গোলকীয় উষ্ণতাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিছে লাডাখৰ চেৱাং নৰফেলে

0

লেহ লাডাখৰ এটা মধ্যবিত্ত পৰিয়ালত জন্ম হৈছিল চেৱাং নৰফেল । লক্ষ্ণৌৰপৰা চিভিল ইঞ্জিনীয়াৰিঙৰ ডিপ্লমা কৰাৰ পাছত তেওঁ জম্মু-কাশ্মীৰৰ গ্ৰাম্য উন্নয়ন বিভাগত ৩৫ বছৰ কাম কৰে । ১৯৯৫ন চনত 'আনুস্থানিকভাৱে' অৱসৰ লোৱা চোৱাং পিছে আজি ৮১ বছৰ বয়সতো সক্ৰিয় । 

Image : Vimeo
Image : Vimeo

"লাডাখত কমেইহে এনেকুৱা গাওঁ আছে য'ত মই এটা ৰাস্তা, ঘৰ, বান্ধ অথবা দলং বনোৱা নাই ।" চেৱাঙে কয় । চেৱাঙে এই অঞ্চলটোৰ খোৱা পানীৰ সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ কেতবোৰ অভিনৱ আঁচনি লৈছে ।  

"ইয়াত মূল সমস্যাটো আছিল পানীৰ অভাৱ । কোনো কোনো ঠাইত পানাৰ অপচয়েই আছিল সমস্যাটোৰ মূল ।" তেওঁ কয় । মূলতঃ কৃষিজীৱি লোকসকলে বসন্ত কালত পানী নাপাইছিল ।  

বতৰ পৰিৱৰ্তন আৰু গোলকীয় উষ্ণতাই সমস্যাটো অধিক জটিল কৰি তুলিছিল । গাঁৱৰপৰা মনুহ লাহে লাহে চহৰলৈ ঢাপলি মেলিছিল । ইয়াৰ ফলত অঞ্চলটোৰ জনগাঁঠনি আৰু অৰ্থনীতিৰ ওপৰতো বিৰূপ প্ৰভাৱ পৰিছিল । 

এই সমস্যাৰ সমাধান বিচাৰি থকা চেৱাঙে ১৯৮৭ চনত হঠাৎ লক্ষ্য কৰিলে কিদৰে পপলাৰ গছ কেইজোপামানৰ তলত এটা সুঁতি গোট মাৰি বৰফ হৈ  আছিল । আন ঠাইত সেই সুঁতিটো স্বাভাৱিকভাৱে বৈ আছিল । তেওঁ বুজিলে যে এটা সুঁতিৰ গতিবেগ কমাই দি ইয়াক কৃত্ৰিম হিমখণ্ডত পৰিণত কৰি পানী জমা কৰিব পৰা যাব । 

"এই কামটো কৰাৰ শ্ৰেষ্ঠতম উপায় আছিল কিছুমান পানী পৰিবাহী খাল সৃষ্টি কৰা । মই লেহত দেখিছিলো যে খালবোৰত পানী গোট নামাৰিছিল কিন্তু ঠেক লোহৰ পাইপত গোট মাৰিছিল । লোৰ এই পাইপবোৰে সহজে উত্তাপ এৰি দিছিল । "

তেওঁ লগে লগে এটা নতুন কাম আৰম্ভ কৰে । এি কাম আজিও চলি আছে । তেওঁ আৰু তেওঁৰ স্বেচ্ছাসেৱকসকলে ১২ টা কৃত্ৰিম গ্লেচিয়াৰ নিৰ্মাণ কৰি অঞ্চলটোৰ পানীৰ সমস্যা বহু পৰিমাণে দূৰ কৰিছে । 

এই গ্লেচিয়াৰবোৰৰ দৈৰ্ঘ ৫০০ ফুটৰ পৰা ২ কিলোমিটাৰলৈকে । এই বোৰে শতাধিক গাৱঁত পানীৰ যোগান ধৰে । ২০১৫ চনত পদ্মশ্ৰী পোৱা চেৱাঙ আইচ মেন নামেৰে জনাজাত । তেওং তেওঁৰ কাম কৰাৰ পদ্ধতিৰ সবিশেষ চি ডি আকাৰে সংৰক্ষণ কৰি ৰাখিছে যাতে তেওঁৰ পাছতো এই কাম চলি থাকে ।

Chewang Norphel, Ice Man's Dams in the Himalayas from Climate Heroes on Vimeo.
Chewang Norphel, Ice Man's Dams in the Himalayas from Climate Heroes on Vimeo.

Related Stories

Stories by Team Asamiya