উপলুঙাৰ উত্তৰ দিবলৈ আৰম্ভ হৈছিল গুৱাহাটী ফুডি

3

"তুম নৰ্থইষ্ট কে লোগ কুচ ভি খাতে হো ।" ছাত্ৰাৱস্থাত অসমৰ বাহিৰত থকা সময়ছোৱাত এই কথাষাৰ সঘনাই শুনিছিল শিশিৰ কলিতাই । উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ মানুহে যিকোনা ঘাঁহ বন খায় বুলি উপলুঙা কৰা লোকসকলক তেওঁ বুজাইছিল যে অসম তথা উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ বিভিন্ন জনগোষ্ঠীৰ খাদ্য বেলেগ বেলেগ । কিন্তু সকলো জাতি জনগোষ্ঠীৰ লোকে বিভিন্ন প্ৰকৃতিক আৰু ভেষজ গুণসম্পন্ন খাদ্য খায় আনকি ঋতু অনুসৰি বেলেগ বেলেগ খাদ্য তেওঁলোকে খায় । দেশৰ অন্য স্থানৰ মানুহৰ বাবে পেলনীয়া অথচ উত্তৰ-পূবৰ মানুহৰ প্ৰিয় শাক-পাতবোৰৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ সম্পৰ্কেও তেওঁ বহলাই বুজাই কৈছিল । লাহে লাহে তেওঁ অনুভৱ কৰিছিল যে অকল তেওঁৰে নহয়, তেওঁৰ অন্যান্য বহু বন্ধু-বান্ধৱৰ এই তিক্ত অভিজ্ঞতা আছিল । এইদৰে বিভিন্ন বন্ধু-বান্ধৱৰ সৈতে কথা পাতি থাকোঁতে তেওঁৰ মনলৈ আহিছিল এই কথাবোৰ মূখেৰে কৈ বুজাই থকাতকৈ সকলো তথ্য একেঠাইতে পোৱাৰ ব্যৱস্থা কৰিলে বহু সংখ্যক লোকে উত্তৰ-পূৱৰ খাদ্য সম্পৰ্কে জ্ঞান লাভ কৰিব পাৰিব । এইদৰেই জন্ম হৈছিল গুৱাহাটী ফুডিৰ । 

প্ৰথমে ২০০৯ চনত এটা ফেচবুক গ্ৰুপ হিচাপে আৰম্ভ হোৱা গুৱাহাটী ফুডি ২০১৫ চনৰপৰা এটা ৱেবছাইট হিচাপে উপলব্ধ । ''গুৱাহাটী ফুডিক আমি উত্তৰ পূৰ্বঞ্চলৰ সকলো জাতি জনগোষ্ঠিৰ খাদ্য সম্পৰ্কীয় তথ্য আৰু ৰন্ধন প্ৰকৰণৰ লগতে খাদ্য বা ৰেষ্টোৰাঁ ব্যৱসায় সমূহৰ এক সমূহীয়া প্লেটফৰ্ম হিচাপে গঢ় দিবলৈ চেষ্টা কৰিছো । উত্তৰ পূৱত বিভিন্ন জাতি-জনগোষ্ঠী আছে । ইয়াৰে কোনোবা এটা জনগোষ্ঠীৰ প্ৰিয় খাদ্যতো হয়টো আন এটা জনগোষ্ঠীৰ বাবে নিষিদ্ধ খাদ্য । কিন্তু আমি এই সকলোবোৰ খাদ্যকে গুৱাহাটী ফুডিত আদৰণী জনাও । লগতে ভাৰতৰ অন্যান্য ঠাইৰ খাদ্য সম্ভাৰো আমাৰ ইয়াত উপলব্ধ ।" শিশিৰে কয় ।   

গুৱাহাটী ফুডিয়ে কেৱল খাদ্য বা ৰন্ধন প্ৰকৰণ অথবা ৰেষ্টোৰাঁ সম্পৰ্কীয় তথ্যই নিদিয়ে । তেওঁলোকে খাদ্যৰসিক আৰু খাদ্য তথা ৰেষ্টোৰাঁ ব্যৱসায়ীসকলৰ মাজত এক যোগসূত্ৰ ৰূপেও কাম কৰে । শিশিৰে উদাহৰণ দি কয়, "আমি মহানগৰীৰ এখন বিশেষ ৰোষ্টোৰাঁ সম্পৰ্কে বহুতৰে মূখত কিছুমান বিৰূপ মন্তব্য শুনিবলৈ পাইছিলো । আমি আমাৰ ফেচবুক গ্ৰুপত এই সম্পৰ্কে সকলোৰে মতামত বিচাৰিলো আৰু কেইবাশও মানুহে সেই ৰেষ্টোৰাঁখনৰ প্ৰসঙ্গত কেতবোৰ অসন্তুষ্টিৰ কথা ক'লে । আমি এই সকলোবোৰ অভিযোগ একগোট কৰি ৰেষ্টোঁৰা কতৃপক্ষৰ কাষ চাপিলো । আমাৰ মাজত এই বিষয়ে দিঘলীয়া আলোচনা চলিল আৰু তেওঁলোকে কেইটামান পদক্ষেপ লোৱাৰ সিদ্ধান্ত ললে । অতি কম দিনৰ ভিতৰত আমি দেখিলো যে ৰেষ্টোৰাঁখনক লৈ অসন্তুষ্ট বহুসংখ্যক লোক পুনৰ সেইখন ৰেষ্টোৰাঁলৈ ঘূৰি গৈছে । " 

গুৱাহাটী ফুডিৰ যোগেদি উত্তৰ পূৱৰ খাদ্য সম্ভাৰ প্ৰস্তুতকৰণৰ প্ৰশিক্ষণৰ লগতে খাদ্য আৰু ৰোষ্টোৰাঁ ব্যৱসায় সমূহৰ প্ৰচাৰ বা বিজ্ঞাপনৰ ক্ষেত্ৰতো গুৱাহাটী ফুডিয়ে সহায় কৰে । সময়ে সময়ে কিছুমান খাদ্য মেলাৰো আয়োজন কৰে গুৱাহাটী ফুডিয়ে । গুৱাহাটী ফুডিত প্ৰকাশ কৰাৰ আগতে একোটা ৰন্ধন প্ৰকৰণ অভিজ্ঞ লোকৰ দ্বাৰা পৰীক্ষা কৰোৱাই লোৱা হয় ।

আৰম্ভ কৰাৰ লগে লগে বিপুল সমাদৰ লাভ কৰা গুৱাহাটী ফুডি অৱশ্যে সমস্যাৰ সন্মূখীন নোহোৱাকৈও থকা নাই । "এটা সম্প্ৰদায়ৰ প্ৰিয় খাদ্যটো আন এটাৰ বাবে নিষিদ্ধ খাদ্য হ'ব পাৰে । এনেকুৱা ৰন্ধন প্ৰকৰণৰ ক্ষেত্ৰত কিছুমান মানুহে কেতিয়াবা বিতৰ্ক সৃষ্টি কৰে । তেনে বিতৰ্কৰ ওৰ পেলাবৰ বাবে আমি যথেষ্ট সাৱধানে বিষয়টো নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলগীয়া হয় ।" শিশিৰে কয় । 

গুৱাহাটী ফুডিক সফলতাৰ সৰ্বোচ্চ শিখৰলৈ লৈ যোৱাৰ সপোন আছে শিশিৰৰ । উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ খাদ্যক উপলুঙা কৰাসকলক উত্তৰ দিবলৈ আৰম্ভ কৰা গুৱাহাটী ফুডিক এটা জনপ্ৰিয় ব্ৰেণ্ডৰূপে গঢ় দিবলৈ অহৰহ চেষ্টা চলাই গৈছে শিশিৰ কলিতা আৰু তেওঁৰ দলে । 

Rhiddhis Chakravorty is the Assistant Editor (Asamiya) at yourStory Media and heads YourStory Asamiya. Previously he was a TV journalist and News Anchor for various leading news channels of Assam like News Live, News Time Assam, Prime News and Focus NE. His passion is to tell the outside world about history and culture of Assam. Apart from journalistic writings he writes fiction too.

Related Stories

Stories by Rhiddhis Chakravorty