প্ৰথমটো অসমীয়া ছাৰ্চ ইঞ্জিন: বিনায়ক শাণ্ডিল্যৰ sondhan.in

1

অসমীয়া ভাষাক বিশ্ব সভালৈ নিয়াৰ সপোন দেখিছিল জ্যোতিপ্ৰসাদে । তেতিয়া ইন্টাৰনেট নাছিল । আজিৰ ইন্টাৰনেটে আৱৰি ৰখা ডিজিটেল বিশ্বত বিশ্বসভালৈ যোৱাটো বৰ এটা টান কথা নহয় । তথাপি কিন্তু এই ডিজিটেল বিশ্বখনত অসমীয়া ভাষাৰ উপস্থিতি আজিও তেনেই দুখলগা । এই কথাই আমনি নিদিয়াকৈ নাথাকে বহুতকে । আমনি দিছিল বিনায়ক শাণ্ডিল্যকো। অসমীয়াৰ জাতীয় গৌৰৱ আৰু উদ্যমিতা এই দুয়োটা কথাই অহৰহ আগবাঢ়িবলৈ উদ্বুদ্ধ কৰি ৰখা ১৮ বছৰীয়া বিনায়কে লৈ আহিছে প্ৰথমটো অসমীয়া ছাৰ্চ ইঞ্জিন সন্ধান ডট ইন । 

উদ্যমিতাৰ পৃথিৱীখনত নতুন নহয় বিনায়ক । ১৪ বছৰ বয়সতে তেওঁ আৰম্ভ কৰিছিল প্ৰথমটো অসমীয়া ছ'চিয়েল মিডিয়া ৱেবছাইট । সেই কামত সফলতাৰ মূখ নেদেখিলেও ই তেওঁক দিলে বহু গুৰুত্বপূ্ৰ্ণ পাঠ । ইয়াৰ পাছত অহৰহ ইটোৰ পাছত সিটো নিজা প্ৰকল্পত কাম কৰি গৈছে বিনায়কে আৰু তেওঁৰ শেহতীয়া প্ৰকল্প sondhan.in

'উদ্যমিতা এক নিচাৰ নিচিনা । আপুনি এৰিব খুজিলেও ই আপোনাক নেৰে ।' অতি সহজ আৰু সপ্ৰতিভভাৱে কৈ গ'ল বিনায়কে । 

উদ্যমিতাৰ পৃথিৱীত প্ৰথম খোজ 

অতি কম বয়সৰেপৰা তথ্য প্ৰযুক্তিৰ সৈতে খেলা কৰা বিনায়কে নিজৰ ১৪তম জন্মদিনৰ আগতেই বুক কৰিছিল নিজৰ প্ৰথমটো ডমেইন- PlanetAwake.com আৰু ইয়াক গঢ় দিছিল আঠটা আঞ্চলিক ভাষাৰ এক ছচিয়েল মিডিয়া ৱেবছাইটৰূপে । নিজৰ ঘৰতে ছাৰ্ভাৰ স্থাপন কৰি পৰিচালনা কৰা এই ছচিয়েল মিডিয়া ছাইটত বিভিন্ন সমস্যা থকা সত্বেও প্ৰায় ৫০০ লোকে ৰেজিষ্টাৰ কৰিছিল । 'কিন্তু ই সফল নহ'ল । এই বিফলতাই কিন্তু মোক বহু কথা শিকালে ।' বিনায়কে কয় । এই সময়ছোৱাত বিভিন্ন কাৰিকৰী সমস্যাৰ উপৰিও প্ৰকল্পটো সম্পৰ্কে মানুহক পতিয়ন নিওৱাকলৈও সমস্যাৰ সম্মূখীন হৈছিল বিনায়ক ।

PlanetAwake ৰ পৰা  sondhan.in লৈ

প্লেনেট এৱেকৰ অভিজ্ঞতাক সাৰথি কৰি এইবাৰ বিনায়কে লৈ আহিছে প্ৰথমটো অসমীয়া ছাৰ্চ ইঞ্জিন সন্ধান ডট ইন । অকল অসমীয়াই নহয় আৰু কেইবাটাও ভাৰতীয় ভাষাত ছাৰ্চ ৰিজাল্ট উপলব্ধ কৰাবপৰাকৈ প্ৰস্তুত কৰা হৈছে ছাৰ্চ ইঞ্জিনটো । ব্যৱহাৰকাৰীৰ সুবিধাৰ বাবে  ইয়াত সন্নিবিষ্ট হৈছে ইণ্ডিক কী ব'ৰ্ড। 

নিজৰ প্ৰকল্পক লৈ যথেষ্ট উসাহী বিনায়ক । বিনায়কৰ পিতৃ-মাতৃ দুয়োৰে সমৰ্থন আৰু উৎসাহৰ কথাও উল্লেখ কৰিলে বিনায়কে । অতি শীঘ্ৰেই এডিনবাৰ্গ বিশ্ববিদ্যালয়লৈ উচ্চ শিক্ষাৰ বাবে যাবলৈ প্ৰস্তুত হোৱা বিনায়কে নিজৰ প্ৰকল্পসমূহত কাম চলাই যাব বিদেশৰপৰাই । বিনায়কৰ আন এক উল্লেখযোগ্য প্ৰকল্প হ'ল অচিৰেই মুকলি হ'ব লগীয়া অসমীয়া গ্ৰন্ঠ প্ৰকাশ আৰু বিক্ৰীৰ এক ডিজিটেল প্লেটফৰ্ম bhoral.com । উল্লেখযোগ্য যে এই প্ৰকল্পই ইতিমধ্য yokart ৰ Top 15 Startups ত স্থান পাইছে । 

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

আপুনি ভাল পাব পৰা অন্যান্য কাহিনী   

ডিব্ৰুগড়ৰপৰা দিছপুৰলৈ: সৰ্বানন্দ সোণোৱালৰ যাত্ৰা

'আৰোহন ফুডচ'ৰ সফল যাত্ৰাই অনুপ্ৰাণিত কৰিছে অসমৰ নৱ প্ৰজন্মৰ উদ্যোগীক

দিল্লীৰ পথৰ দাঁতিত চাহ বিক্ৰী কৰা লক্ষ্মণ ৰাও এজন প্ৰসিদ্ধ সাহিত্যিক

Rhiddhis Chakravorty is the Assistant Editor (Asamiya) at yourStory Media and heads YourStory Asamiya. Previously he was a TV journalist and News Anchor for various leading news channels of Assam like News Live, News Time Assam, Prime News and Focus NE. His passion is to tell the outside world about history and culture of Assam. Apart from journalistic writings he writes fiction too.

Related Stories

Stories by Rhiddhis Chakravorty