সৰ্থেবাৰীৰ কাঁহ-পিতলক দেশজোৰা বজাৰ দিয়াৰ চেষ্টা কাহী-বাটি ডট কমৰ

1

চৌদিশে থকা সমস্যাৰ সমাধান বিচৰাৰ পৰাই একো একোটা ষ্টাৰ্টআপৰ জন্ম হয় । ইয়াৰ এক উদাহৰণ হৈছে kahibati.com নামৰ ই কমাৰ্চ পৰ্টেলটো । সৰ্থেবাৰীৰ পৰম্পৰাগত কাঁহ-পিতলৰ বাচনৰ বজাৰখনে ৰাজ্যৰ বাহিৰত বিশেষ প্ৰসাৰ আজিও লাভ কৰিব পৰা নাই। নেপাল, ভুটান, ম্যানমাৰ আৰু চীনলৈ কেইপদমান বিশেষ সামগ্ৰীৰ ৰপ্তানিৰ বাহিৰে এই উদ্যোগটোৱে ৰাজ্যৰ বাহিৰত প্ৰসাৰৰ সুযোগ পোৱা নাই । এই অভাৱলৈ দৃষ্টি ৰাখিয়েই তিনিজন অসমীয়া উদ্যমীৰ এক প্ৰচেষ্টা কাহী-বাটি ডট কম ।

আই আই টি গুৱাহাটীৰ এম টেক ধ্ৰুবজ্যোতি পাঠকৰ মনলৈ আহিছিল কিদৰে অসমৰ কাঁহ-পিতলৰ শিল্পটোক এখন বিশাল বজাৰ দিব পাৰি । এই চিন্তাৰেই ফচল আছিল কাহী-বাটি ডট কম । এই কামত তেওঁৰ সহযোগী হ'ল গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ কম্পিউটাৰ বিজ্ঞানৰ এম টেক গীতাৰ্থ গোস্বামী, আৰু কৰ্পৰেট খণ্ডৰ কেইবাটাও প্ৰতিষ্ঠানৰ শীৰ্ষ প্ৰৱন্ধনৰ অভিজ্ঞতা পুষ্ট সঞ্জিত ডেকা ।

অসমৰ কাঁহ-পিতলৰ উদ্যোগৰ ওপৰত বহু অধ্যয়ন আৰু গৱেষণা হৈছে আৰু সকলোবোৰ অধ্যয়নত এটা কথা মূখ্যতঃ প্ৰকাশ পাইছে । সেইটো হ'ল যে উৎকৃষ্ট মানসম্পন্ন আৰু প্ৰচুৰ সম্ভাৱনাপূৰ্ণ হোৱা স্বত্বেও অসমৰ বাহিৰত ইয়াৰ কোনো ধৰণৰ প্ৰচাৰ নাই । বিপজ্জনক ৰাসায়নিক সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰি নিৰ্মাণ কৰা বাচন-বৰ্তনৰ তুলনাত কাঁহ পিতলৰ বাচন যে নিৰাপদ সেই সম্পৰ্কেও বহুতৰে মাজত সজাগতাৰ অভাৱ । সেইবাবেই এই শিল্পবিধক লৈ অসমৰ বাহিৰত আজিও এক বিশাল উদ্যোগ গঢ়ি উঠা নাই । এইবোৰ কাৰণতেই নিজ গাওঁখনতে ই-কমাৰ্চ প্লেটফৰ্ম এটা সৃষ্টি কৰি তাৰ যোগেদি এই উদ্যোগটোক দেশ-বিদেশত প্ৰসাৰিত কৰাৰ পদক্ষেপ ল'লে তিনিওজন উদ্যমীয়ে । কাৰো পৰা কোনো বিনিয়োগ নলৈ তেওঁলোকে নিজা পুঁজিৰেই গঢ়ি তুলিলে এটা প্ৰতিষ্ঠান । এইদৰেই ২০১৫ চনৰ জানুৱাৰীত স্থাপিত হ'ল কাহী-বাটি ডট কম ।

কিন্তু সৰ্থেবাৰীৰ দৰে এখন গাৱঁৰ উৎপাদন কেন্দ্ৰৰ পৰা এটা ই-কমাৰ্চ ষ্টাৰ্টআপ আৰম্ভ কৰা সহজ নাছিল । উৎপাদন হোৱা সামগ্ৰী পৰিবহনৰ বাবে সুচল বাট-পথৰ অভাৱ, ওচৰে পাজৰে কোনেো ৰেল ষ্টেচন অথবা কুৰিয়াৰ সেৱাৰ অনুপস্থিতি স্বত্বেও এই উদ্যমীকৈইজন থমকি নৰ'ল । প্ৰথম অৰ্ডাৰটোৱেই আছিল কৰ্ণাটকৰ কোলাৰৰ পৰা । ইয়ে তেওঁলোকৰ মনোবল যথেষ্ট দৃঢ় কৰি তুলিলে আৰু লগতে ৰাজ্যৰ বাহিৰৰ বজাৰখনক লৈ অধিক আগ্ৰহী কৰি তুলিলে । বৰ্তমান গুৱাহাটীত কেছ অন ডেলিভাৰীৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা কাহী-বাটি ডট কমে আগলৈ সমগ্ৰ দেশতে এই সুবিধা প্ৰদান কৰাৰ লক্ষ্য আগত ৰাখিছে ।

বৰ্তমান বহুসংখ্যক কাঁহ-পিতলৰ শিল্পী জড়িত আছে কাহী-বাটি ডট কমৰ সৈতে আৰু তেওঁলোকৰ সৈতে গ্ৰাহকৰ পোনপটীয়া সম্পৰ্ক স্থাপনৰ জড়িয়তে উদ্যোগটোক প্ৰসাৰিত কৰাৰ চেষ্টা চলোৱা হৈছে ।

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

অন্যান্য কেতবোৰ কাহিনী

অসমীয়া বস্ত্ৰক বিশ্বৰ বজাৰলৈ নিয়া e-bozar.com

আনে নোযোৱা পথেৰে ভ্ৰমণ কৰা ড° সঞ্জয় অগ্ৰৱাল

গৌতম গোস্বামীয়ে onlineguwahati.com যোগে আগবঢ়াইছে তথ্যপ্ৰযুক্তিৰ অনলাইন প্ৰশিক্ষণ

Rhiddhis Chakravorty is the Assistant Editor (Asamiya) at yourStory Media and heads YourStory Asamiya. Previously he was a TV journalist and News Anchor for various leading news channels of Assam like News Live, News Time Assam, Prime News and Focus NE. His passion is to tell the outside world about history and culture of Assam. Apart from journalistic writings he writes fiction too.

Related Stories

Stories by Rhiddhis Chakravorty