অসমৰ শিক্ষা জগতলৈ অভিনৱ অৱদান শান্তনু আৰু উৎপলাৰ GOOD WORDS

0

স্নেপ শ্বট ১:

বাহিৰত চিপচিপীয়া বৰষুণ । ঘৰৰ বাৰান্দাত থিয় হৈ হুলস্থুল কৰি আছে এজাক  শিশুৱে। অভিভাৱকৰ ৰূপত এগৰাকী যুৱতী। শিশু কেইটা আনন্দত আত্মহাৰা । ঘনে ঘনে চুই চাইছে বৰষুণৰ টোপাল, অন্য দিন হোৱা হলে মাকে ভালকৈ এজাউৰি দিলেহেতেন । আজি কিন্তু বৰষুণৰ টোপাল বোৰ চুই চাবলৈ কোনেও বাধা দিয়া নাই।

স্নেপ শ্বট ২ :   

এইবাৰ পুনৰ এজাক শিশু । প্ৰত্যেকটো লুতুৰি পুতুৰি বোকাত । সিহঁতৰ লগত আপোন মনে খেলি আছে এজন যুবকে ।কোনোৱাই বোকা খেলিবলৈ যদি ইতস্ততঃ কৰিছে, তেওঁ উৎসাহ দিছে সমনীয়াৰ লগত খেলিবলৈ । সিহঁতক দেখুৱাইছে কি দৰে বোকাৰে সাজিব পাৰি নিজৰ প্ৰিয় পুতলাটো । তেওঁৰ মুখত আখৈ ফুটাদি ফুটিছে তৰাৰ দেশৰ সাধু ।

কোন এই  যুৱক-যুৱতী? কিয়  অকনমানিহঁতক শিকাইছে বৰষুণ আৰু বোকাৰে খেলিবলৈ। কথাবোৰ জানিব বিচাৰি আমি লগ কৰিছিলো তেওঁলোকক । উৎসাহেৰে জনাইছিল তেওঁলোকে এইয়া শিশুহঁতৰ মানসিক বিকাশৰ প্ৰশিক্ষণৰ  এক কাৰ্য্যসূচী। 

আমি ওপৰত উল্লেখ কৰা যুৱক-যুৱতীদ্বয় সম্পৰ্কত স্বামী স্ত্ৰী । তেওঁলোকৰ নাম "শান্তনু  ফুকন" আৰু "উৎপলা বৰা ফুকন" । অসমৰ  সমাজ জীৱনৰ ন-পুৰুষৰ মানসিক  উত্তৰণৰ বাবে তেওঁলোকে আৰম্ভ কৰিছে এক অভিনৱ পদক্ষেপ  "GOOD WORDS"। তেওঁলোকৰ  কামৰ সম্পৰ্কত জানিব বিচৰাত উৎসাহেৰে জনাইছিল "আমাৰ চেষ্টা  মানুহৰ মনৰ  ভিতৰত থকা সুকুমাৰ  অনুভূতি সমূহ  জাগৃত কৰা ।  এই যে অকণমানি কেইটা, সিহঁতক আমি  প্ৰকৃতিৰ লগত আত্মীয়তা গঢ়িবলৈ শিকাব বিচাৰিছো । যাতে সিহঁতৰ মনত কোমল অনুভূতি সমূহে প্ৰাণ পায়।" 

 

শান্তনু  আৰু  উৎপলা দুয়ো উচ্চশিক্ষিত । উচ্চ হাৰৰ বেতনত দুয়োজন চাকৰি কৰিছিল বহুজাতিক  প্ৰতিস্থানত । কিন্ত নিজাকৈ কিবা এটা কৰাৰ হেপাঁহে  আমনি  কৰি আছিল দুয়োকে । তাৰেই ফলশ্ৰুতিত  কৰ্মস্থল বাংগালুৰুতে  সৃষ্টি  কৰিছিল  OMIZ  নামৰ এটা ফাষ্টফুড ৰেষ্টোৰাঁ চেইন । জনপ্ৰিয় হৈছিল যথেষ্ট । কিন্তু হেঁপাহ যেন পূৰ হোৱা  নাছিল তেওঁলোকৰ   । পুনৰ সৃষ্টি কৰিছিল "GOOD WORDS" নামৰ এই  L & D Consultancy টোৰ ।  সহাঁৰিও পাইছিল  আশানুৰূপভাৱে । 

"ইমান  সম্ভাৱনাপূৰ্ণ ভৱিষ্য এৰি অসমলৈ কিয় আহিল ?" আমি  কৰা প্ৰশ্নৰ উত্তৰত তেওঁলোকে জনাইছিল "দায়িত্ব, আমাৰ অসমৰ সমাজ জীৱনলৈ আমাৰ কৰিব লগীয়া কাম  বহুখিনি  আছে । আমি অনুভৱ কৰিছিলো আমাৰ ইয়াত GOOD WORDSৰ  দৰে  অনুস্থানৰ  সাংঘাটিক  প্ৰয়োজন আছে । সেয়েহে আমি সিদ্ধান্ত  ললো অসমৰ পৰা আমাৰ কাম কৰাৰ ।  আমি লক্ষ্য কৰিছিলো অসমত  গৰিষ্ঠ  সংখ্যক লোকৰ  সন্তান সকল সাধাৰণতে ব্যক্তিগত খণ্ডৰ বিদ্যালয়ত পঢ়ে । যদিও এই  বিদ্যালয় সমূহৰ ফলাফল যথেষ্ট উন্নত, শিক্ষকক সকলৰ  সাধাৰণতে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ  বৌদ্ধিক দিশৰ উত্তৰণ সম্পৰ্কীয় কোনো আনুষ্ঠানিক  প্ৰশিক্ষণ নাথাকে । ই এক উদ্বেগৰ বিষয় ।"

২০১৪ চনৰ পৰা অসমলৈ ঘূৰি আহি তেওঁলোকে অসমত আৰম্ভ  কৰে GOOD WORDSৰ কাম কাজ । প্ৰাৰম্ভিক অৱস্থাত সন্মুখীন হোৱা বিভিন্ন অসুবিধা সমূহৰ সম্পৰ্কত আমি জানিব বিচৰাত তেওঁলোকে জনাইছিল যে প্ৰথম অৱস্থাত তেওঁলোক বিদ্যালয় সমূহলৈ কাম বিচাৰি যাব লগা হৈছিল । কামৰ সংখ্যাও  আছিল  নিচেই কম ।  তথাপিতো তেওঁলোক হতাশ  হোৱা নাছিল ।  শান্তনু আৰু উৎপলাৰ ভাষাৰে "প্ৰথম প্ৰথম আমি যেতিয়া কাম বিচাৰি স্কুল সমূহলৈ যাওঁ, তেতিয়া তেওঁলোকে  একো  ধাৰণাই কৰিব পৰা নাছিল আমি কি শিকাম । আমি  জানিছিলো আমি বহু সংগ্ৰাম কৰিব লাগিব , কাৰণ  এনেকুৱা প্ৰশিক্ষণৰ  ধাৰণাটো আমাৰ  ইয়াত  নাই বুলি কলেও  বোধকৰো ভুল নহব । এতিয়া কিন্তু লাহে লাহে তেওঁলোকে আমাক  আদৰি লৈছে ।  ইয়াত  এনে এটা  অনুষ্ঠানৰ  প্ৰয়োজন বহুদিনৰ  পৰাই আছিল ।  ভাৰতৰ অন্য  উন্নত  ৰাজ্য সমূহত এনে বহতো অনুষ্ঠান গঢ় লৈ উঠিছে ।  তেনেবোৰ ঠাইত এই প্ৰশিক্ষণসমূহৰ অপৰিসীম গুৰুত্ব আছে । সৰ্বভাৰতীয় পৰীক্ষা সমূহত তেনে ঠাইৰ ল'ৰা ছোৱালী সমূহে ভাল ফল  দেখুৱাব পৰাৰ ইয়ো এক অন্যতম  কাৰক । কাৰণ এই প্ৰশিক্ষণ সমূহত ব্যক্তিত্বৰ বিকাশ সাধনত সৰ্বাধিক  গুৰুত্ব প্ৰদান  কৰা হয় । শিক্ষক সকলকো শিকোৱা হয়  কিদৰে  পাঠদানৰ  সময়ত  নিজৰ কথাখিনি আকৰ্ষণীয়  ধৰণে  উপস্থাপন কৰিব "  

 প্ৰশিক্ষণৰ সময়ত লাভ কৰা বিভিন্ন অম্ল-মধুৰ অভিজ্ঞতাৰ  সৰ্ম্পকে প্ৰশ্ন কৰোতে  তেওঁলোকে  জনাইছিল যে শিক্ষক সকলৰ  প্ৰশিক্ষণৰ সময়ত বহু শিক্ষকে আবেগিক  হৈ কান্দি দিয়া তেওঁলোকৰ  এক অনিৰ্বচনীয় অভিজ্ঞতা । শান্তনু আৰু  উৎপলাৰ ভাষাৰে "তেওঁলোকে যেতিয়া প্ৰশিক্ষণ সমাপ্তিৰ অন্তত আমাক সজল চকুৰে ধন্যবাদ দিয়েহি আমি এক অনাবিল আনন্দ পাওঁ। আমাৰ কষ্ট সাৰ্থক হৈছে যেন  লাগে  । দৰাচলতে  আমি তেওঁলোকক শিক্ষকৰ  পৰা গুৰুলৈ উত্তৰণত  সহায় কৰোঁ ।আমি  বিচাৰোঁ তেওলোকে ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকলক উপযুক্ত মানৱ  সম্পদ  হিচাবে সৃষ্টি কৰক । আমি এনে এটা কাম কৰিব বিচাৰিছিলো য'ত  আত্মসন্তুষ্টি থাকে, আৰু  আমাৰ বাবে গুড্‌ ৱৰ্ডছ  এনে এটা কাম । বৰ্তমান আমি আমাৰ  কৰ্পৰেট বিভাগটোও আৰম্ভ কৰিছো"

GOOD WORDSৰ বৰ্তমান গুৱাহাটী, যোৰহাট, মৰাণ আৰু দুলীয়াজানত  চাৰিটা  শাখা  কাৰ্যালয় আছে । শান্তনু আৰু   উৎপলাৰ এই    প্ৰচেষ্টালৈ আমাৰ শুভেচ্ছা থাকিল ।

এনেকুৱা আৰু কাহিনীৰ বাবে আমাৰ ফেচবুক পেজ লাইক কৰক

অন্যান্য কেতবোৰ কাহিনী

ভগত সিঙক লৈ হঠাৎ কিয় এই টনা-আঁজোৰা 

'সভ্যতা আহে আৰু যায়, জীয়াই থাকে নাটক'- নাটকেৰে বিশ্বক আপোন কৰা ড° কেৰেন লিবমেন 

চাকৰি এৰি উদ্যমী গুণজিত ব্ৰহ্মই IIMৰ শিক্ষা কামত লগাইছে কৃষকৰ জীৱন উন্নত কৰাত    

স্বাস্থ্য-সৌন্দৰ্যৰ ৰাণী, ভিএলচিচিৰ প্ৰতিষ্ঠাতা বন্দনা লুথৰাই কিদৰে এই সাম্ৰাজ্য গঢ়ি তুলিলে